Silver Beaver Award

The Silver Beaver Award is presented to Scouters for distinguished service to our youth at the council level.

District Award of Merit

The Award of Merit is presented to Scouters for outstanding service to our youth at the district level.

District Godsend

The Godsend Award is presented to individuals who make a huge difference throughout the district.

2020

William Affeldt

2019

Brett DeVore

2018

Brian Balmes

Claudette Cunnold

2017

Harold Hagen

2016

Charles Copeland

2015

Graeme Payne

2014

Jean Veeneman

2013

Randy Hirose

2012

Damon Edmondson

Melissa Ludwig

Jesse Seago

Stephen Tipton

2011

John Merkin

Steven Danielik

Jere Stokely

2010

Gary Dunsmore

David Karas

Kevin Murphy

Gene Thorncroft

2009

Dan Bowden

Mark Conard

Debbie Eastis

2008

David Eastis

Dave Rundell

Randy Townsend

2007

Michelle Gillett

Janet Horton

Gail Karas

Wayne Miller

Dr Dee Shelnutt

Peter Voorhees

2006

Geoff Barnes

Ken Barton Jr. 

George Downs

Bob Keller

Rev. Dr. Frank Lewis

Jerry Neidert

Kip Peterson

Eric Stiendorf

2005

Elsom Eldridge

Chris Karabinos

Andy Kossowski

2004

Frank Edwards 

Mark Kopel

2003

Ellen Dorsher

Joe Longoria

Jimmy Stewart

Lynn Weiss

2002

James Copeland

Kathleen Murphy

2001

Dan Greene

Barry Sample

2000

Pam Peterson

1999

Richard Chastain

Michael Davis

Marilyn Dunsmore

1998

Gail Greene

1997

Larry Chase

1996

Barry Herrin

1995

Barry Herrin

Caroline Lusky

1992

DeWayne Lusky

1991

Karen Danielik

1989

John Danielik

1984

Arthur Kopel

Harold Nyland

2020

Osama Mourad

Salee Norton

2019

Ed Laderoute

Paula Laderoute

Hemang Shah 

Burk Hufnagel

2018

Laura Lerman

2017

Elise Hutchins

Alan Hutchins

Cory Kelsh

John O'Leary

2016

Don DeHaven

Craig J. Ficik

Jamie Holbert

Holly Loveland

2015

Kori Baker

Claudette Cunnold

Brett DeVore

Anna McCarthy

2014

Carol Johnson

Tisa Pardee

Kim Tipton

Graeme Payne

2013

Bill Affeldt

Betty Lou Anderson

Tom Dean

Wendy Kraemer

Jean Veeneman

2012

Roy Blackwell

Charles Copeland

Juha Harkonen

Randy Hirose

Bud Zborowski

2011

Craig Barnwell

Gregg Brasher

Sarah Hendrick

Jesse Seago

Mark Terry

2010

Melissa Ludwig

John Merkin

Cary Phillips

Tony Rosenberg

Steve Tipton

2009

Ralph Clements

Julie Deaton

Damon Edmondson

Jere Stokely

Gene Thorncroft

2008

Mark Conard

Frank Cook

Richard Gruver

Dean Olson

David Pfeifer

2007

Jeff Barnes

Dhunjishah Bharucha

Dave Karas

William Leach

Mike Melnick

Susan Segars

2006

Howard Austin

Gail Karas

Linda Rundell

Randy Townsend

Cherie Vitalis

2005

Geoff Barnes

George Downs

Gary Dunsmore

Uli Kiemes

Eric Mintz

2004

Ken Barton

Frank Edwards

Elsom Eldridge

Andy Kossowski

Dave Rundell

Erwin Thomas

2003 

Dan Bowden

David Eastis

Mark Garver

Larry Horton

Jerry Neidert

Mark Shirey

2002

Debbie Easti

Janet Horton

Joe Longoria

Eric Steindorf

Steven Vore

2001

Chris Karabinos

Kip Peterson

Mary Strika

Lynn Weiss

2000

Ellen Dorsher

Rick Hameister

Kathleen Murphy

Jimmy Stewart

Pater Voorhees

1999

Michael Davis

Trish Getty

Mark Kopel

David Lu

Kevin Murphy

1998

Dan Greene

Barry Sample

1997

Marilyn Dunsmore

Bob Poole

John Smith

1996

Richard Chastain

1995

Gail Greene

1994

Larry Chase

2020

Craig Ficik

2019

Gene Thorncroft

Jessie Seago

2018

Salee Norton

2017

Barry Norton

2016

Cory Kelsh

2015

Ed Laderoute

Paula Laderoute

2014

Anna McCarthy

Brett DeVore

2013

Kim Tipton

2012

Betty Lou Anderson

2011

Bill Affeldt

Lewis Burger

2011

Sarah Hendricks

Alan Cone

2010

Mark Terry

2009

Ellen Dorsher

2008

Cary Phillips

2007

Ralph Clements

2006

Jeff Barnes

2005

Wandy Demby

2004

Dean Olson

2003

Gail Karas

Click Here

District Calendar:

Friends of Scouting

Campaign

Pledge

Friends of Scouting Campaign

Quick Links:

District Meetings:

District Committee Meeting:

When: 1st Thursday of Each Month @ 7pm

Where: Virtual

Commissioners Meeting

When: 2nd Thursday of Each Month @ 7 pm

Where: Virtual

Roundtable Meetings

When: 3rd Thursday of Each Month @ 7:30 pm

Where:

Virtual (August, October, February, April)

In-Person (September, November, January, March, May) – Alpharetta First United Methodist Church

Twitter, Facebook & YouTube:

Eagle Scouts:

Over the Top News:

Did you know Northern Ridge has a newsletter?   Click the icon below to register to receive the news as it happens in the district.    Generally, one update goes out per month, some positions do receive additional as opportunities for Scouts arise.

Edit

Order of the Arrow: